TECHNOLOGIA NASA…
DLA KOGO I PO CO BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA???
W życiu staram się zauważać pozytywne strony nawet w najbardziej traumatycznych sytuacjach. To właśnie zerwanie ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego i operacja sprawiły, że poznałam unikalną technologię, jaką jest bieżnia antygrawitacyjna Alter-G. W Poznaniu jest póki co jedno miejsce, które posiada takie urządzenie – Centrum Fizjoterapii ,,Interlab''.
Aby przybliżyć Wam mechanizm działania bieżni antygrawitacyjnej poprosiłam spacjalistów z Interlabu- mgr Janusza Zawilskiego i mgr Adriana Dudka o krótki wywiad.
A.J- Po co bieżnia w Centrum Fizjoterapii? Skąd pomysł na zakup sprzętu?
Interlab- Postanowiliśmy kupić bieżnię Alter-g, ponieważ jest to urządzenie bardo zaawansowane technologicznie. Rewolucjonizm tego sprzętu polega na przeciwdziałaniu grawitacji, dzięki czemu można ćwiczyć w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80%. To sprawia, że nawet rehabilitacja na bieżni jest bardzo skuteczna metodą poprawiania sprawności
A.J- Jakie są korzyści dla pacjenta z korzystania z bieżni antygrawitacyjnej?
Interlab- Alter-G umożliwia osobom po kontuzji, urazie lub zabiegu chirurgicznym wykonywanie ćwiczeń w częściowym odciążeniu, co skutkuje odzyskaniem prawidłowego wzorca chodu i zakresu ruchów.
A.J. – Dla kogo dedykowana jest bieżnia antygrawitacyjna w Waszej placówce?
Interlab- W naszym gabinecie z bieżni korzystają osoby po operacjach kończyn dolnych, po urazach sportowych oraz pacjenci neurologiczni. Również seniorzy chętnie przychodzą na bieżnię, by rozwijać i utrzymać sprawność fizyczną. Bieżnię antygrawitacyją wykorzystujemy także w celu zmniejszenia obciążeń treningowych i rozwijaniu kondycji fizycznej, modelowaniu sylwetki oraz redukowaniu tkanki tłuszczowej.
A.J. – Co może dać biegaczom korzystanie z bieżni antgrawitacyjnej?
Interlab- Urządzenie to dedykowane jest zarówno amatorom jak i biegaczom wyczynowym. Dzięki zmniejszeniu przyciągania ziemskiego skuteczność treningu wzrasta nawet o 30%. Regulacja siły grawitacji pozwala na wykonywanie dłuższych jednostek treningowych o większej intensywności z przekraczaniem bariery szybkości.
Moje wrażenia i ocena użyteczności bieżni antygrawitacyjnej w treningu biegacza.
Dla mnie bieżnia antygrawitacyjna znalazła zastosowanie zarówno w rehabiliacji pooperacyjnej jak i w momencie zwiększania obciążeń treningowych. Dzięki zastosowaniu grawitacji i możliwości odciążenia ciała nawet o 80% mogłam zacząć trucht o około miesiąc wcześniej niż normalnie. Technologia zastosowana w tym urządzeniu pozwoliła mi koordynować ruch i przetaczanie stopy bez obawy nadmierne przeciążenie.
Obecnie bieżnia daje mi możliwość realizować plan treningowy. Biega się szybciej i łatwiej, ale układ mięsniowy nadal pracuje.
Z pewnością w bezpośrednim przygotowaniu do maratonu będę częściej korzystać z antygrawitacji, pozwoli mi zminimalizować ryzyko kontuzji. Szczerze polecam bieżnię antygrawiacyjną osobom z nadwagą, skłonnością do kontuzji, po urazach oraz tym, którzy chcą popracować nad techniką biegu w warunkach częściowego odciążenia.
W Poznaniu bieżnia antygrawitacyjna znajduje się tylko w Centrum Fizjoterapii ,,Interlab''.
http://fizjoterapia.interlab-poznan.pl/ ul. 28 czerwca 1956 nr 161 Do zobaczenia!!!!