696 977 400 agnieszka.janas@wp.pl

Hiperbaria tlenowa – Czy potrzebna sportowcom???

 

Hiperbaria tlenowa a sport….

 

Tlen to życie….a po co hiperbaria tlenowa w sporcie????? O to ( i nie tylko) zapytałam specjalistów z Centrum Hiperbaryczne ,,Concept'' w Poznaniu…

1.Słowem wstępu – czym jest hiperbaria tlenowa?
Hiperbaria tlenowa (z ang. HBOT) jest uznaną na całym świecie, popartą licznymi badaniami naukowymi, w pełni bezpieczną, nieinwazyjną metodą leczniczą. Polega na podawaniu 100% tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia jakie panują w komorze hiperbarycznej. Sama komora wypełniona jest powietrzem, a tlen podawany jest za pomocą specjalnej maski lub wąsów tlenowych

2. Jaki jest mechanizm działa hiperbarii i jakie ma to znaczenie dla sportowca?

Terapia tlenem ma działanie wielokierunkowe. Działa na poziomie komórkowym, gdzie tlen dostarczony mitochondriom (odpowiedzialnym za produkcję energii) zwiększa ich wydolność. Dzięki temu organizm dostaje więcej energii, co przekłada się na jego większą wydolność (nawet 10-krotnie!). Badania naukowe wykazują również, iż po zabiegach HBOT sama liczba mitochondriów znacznie wzrasta.

Sesje terapeutyczne w komorze hiperbaryczne mają znakomite działanie łagodzące wszelkie procesy zapalne szerzące się w organizmie sportowca, zwłaszcza po intensywnym treningu. Dzięki przyspieszonemu metabolizmowi wzrasta tempo usuwania kwasu mlekowego z mięśni, powodując zmniejszenie mikrourazów. Hiperbaria tlenowa powoduje również zmniejszenie obrzęku tkanek, przyspieszając zarazem namnażanie nowych komórek, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku kontuzji.

Dzięki temu, że tlen podawany jest w komorze wypełnionej powietrzem, o podwyższonym ciśnieniu do 1, 5 ATM, zwiększa się jego ilość w osoczu. To z kolei wpływa na fakt, że dociera w miejsca, gdzie w warunkach normalnych jest to niemożliwe (np. obszary niedokrwienia mózgu po udarze). Hiperbaria wpływa również na wzrost procesu angiogenezy (powstawania nowych krwionośnych). Jest to rzecz kluczowa dla sportowca, ponieważ w trakcie wysiłku, mięśnie potrzebują ogromnej ilości tlenu, który jest transportowany właśnie przez krew.

 

3. Kiedy sportowiec powinien korzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej?

Tak naprawdę sportowcy powinni korzystać z zabiegów przez cały czas. Zasadność stosowania hiperbarii znajduje odzwierciedlenie w każdej z faz treningu sportowego: przygotowania do treningu, treningu właściwym, zawodach oraz regeneracji. W okresie treningowym zabiegi w komorze zwiększają wydolność organizmu oraz przygotowują organizm do zwiększonego wysiłku. W okresie zawodów HBOT skraca czas regeneracji, co owocuje mniejszym zmęczeniem na kolejnych startach. Po intensywnym okresie startowym pojawia się czas na właściwą regenerację- gojenie mikrourazów w ścięgnach, mięśniach, więzadłach i innych tkankach. Wiele światowych gwiazd sportu korzysta z regeneracji w komore – np. golfista Tiger Woods, pływak Michael Phelps, piłkarz Cristiano Ronaldo.

4. Jaki jest zakres działań Centrum Hiperbarycznego?

Zakres działania Centrum Hiperbarycznego Concept jest niezwykle szeroki. Przede wszystkim jest to organizacja turnusów stacjonarnych odbywająca się w oddziałach Centrum (Wrocław, Poznań, Ruda Śląska). Nasze placówki prowadzą również wyjazdowe turnusy hiperbaryczne odbywające się w miejscu zamieszkania grup zorganizowanych. Prowadzimy szeroko pojętą działalność naukową polegającą na prowadzeniu szkoleń z zakresu m.in. nowoczesnych metod leczenia dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz torowania ich prawidłowego rozwoju. Kolejnym elementem działalności naukowej są prowadzone przez nas wykłady i prelekcje z zakresu terapii hiperbarycznej na: konferencjach, spotkaniach naukowych, warsztatach itp.

Realizujemy konsultacje indywidulane dla rodziców w zakresie planowania procesu leczenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Współpracujemy z lekarzami i innymi specjalistami kierującymi na terapię. Centrum Hiperbaryczne Concept współdziałamy z organizacjami pozarządowymi, fundacjami, ośrodkami szkolno-wychowawczymi i innymi instytucjami wspierającym osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Prowadzimy działalność charytatywną i organizujemy zbiórki funduszy potrzebnych na nowoczesne metody rehabilitacji.

5. Kim są Wasi pacjenci?

Sportowcy należą do licznej grupy pacjentów odwiedzających nasze Centrum, którzy dzięki naturalnemu dopingowi, jakim jest HBOT poprawiają swoje "życiówki". Kolejną dużą
grupą są dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi – mózgowym porażeniem
dziecięcym, autyzmem, wcześniaki… Spotykamy się także z pacjentami po udarach, zawałach, z przewlekłymi stanami zapalnymi jak chociażby łuszczyca. Odwiedzają nas również pacjenci, którzy dzięki tlenoterapii hiperbarycznej wzmacniają profilaktykę swojego zdrowia:)

6. Ile zabiegów jest konieczne do zauważenia jej pozytywnych efektów na
organizm sportowca?

Nie ma z góry określonej liczby zabiegów, którą należy wykorzystać aby zobaczyć efekty terapii HBOT. Każdy organizm reaguje indywidualnie na zabiegi. U niektórych
pacjentów wzrost witalności czy lepszy sen widać już po kilku zabiegach. Jednak zgodnie ze światowymi standardami w przypadku osób czynnie uprawiających sport wskazane jest minimum 20, a optymalnie 40 sesji HBOT. Również i nasi sportowcy zgłaszają występowanie efektów terapii już 20 zabiegach – wzrost energii, wydolności organizmu (Paweł Matner – biegacz) oraz skrócenie czasu regeneracji. Jak mówiła Katarzyna Kurkowska (zawodniczka crossfit) – ma więcej „powera”.

7. Gdzie można Was znaleźć?

Nasze placówki stacjonarne znajdują się we Wrocławiu (609 372 099),
Poznaniu (887 372 099) oraz Rudzie Śląskiej (663 882 099).

Zachęcamy do odwiedzenia
strony internetowej
 http://centrum-hiperbaryczne.pl/
bloga http://blog.centrum-hiperbaryczne.pl/
profilu Facebook https://www.facebook.com/centrumconcept/

 

Moje doświadczenie z hiperbarią tlenową….

Od dwóch lat korzystam z zabiegów w Centrum Hiperbaryczne ,,Concept''.

Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że terapia tlenem znacznie poprawia moją regenerację potreningową, zmniejsza zakwasy i stany zapalne. Po około 20 zabiegach odczuwam ,,przypływ mocy'', parametry krwi poprawiają się (wzrost hemoglobiny i krwinek czerwonych).

Myślę, że dzięki hiperbarii tlenowej moje kości stały się mocniejsze ( po roku kuracji pozbyłam się osteoporozy, gęstość kości wzrosła), a to za sprawą wzrostu ilości komórek macierzystych pod wpływem tlenu.

To sprawiło, że mogę nadal trenować i walczyć o kolejne biegowe cele!!!

Jeśli chcesz poprawić wydolność, skrócić czas regeneracji lub szybciej wrócić do sportu po kontuzji hiperbaria tlenowa jest dla CIEBIE!!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.