Jak zadbać o skuteczną regenerację???????
Zrobić trening, nawet mocny jest w zasięgu każdego. Z tymże efekt treningu zależy od naszej regeneracji. Im bardziej zadbamy o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne (ciało, umysł, dusza- CUD) w okresie między treningowym tym łatwiej jest nam pokonywać kolejne bariery i minimalizujemy ryzyko kontuzji.
Najważniejsze obszary odpowiedzialne za odnowę naszego ciała to: dieta, rozgrzewka, rozciąganie, odnowa biologiczna i sen ( ten ostatni często niedoceniany).
Po kolei.
Dieta, czyli dostarczenie naszej ,,biegowej maszynie’’ odpowiedniej ilości węglowodanów, bialek, tłuszczy, makro- i mikroelementów, witamin itd. oraz dostateczne nawodnienie. Warto, co jakiś czas wykonywać badania kontrolne krwi, by na bieżąco móc uzupełnić ewentualne braki w naszym organizmie. U sportowców wyczynowych oraz ,,ambitnych amatorów’’ konieczna jest suplementacja ( witaminy, izotoniki, gele, białko).
Ogólne zasady około treningowe to:
– przed biegiem węglowodany złozone
– po biegu najpierw węglowodan prosty, aminokwasy rozgałęzione bcaa, na końcu białko
– w trakcie napój izotoniczno-węglowodanowy
– jako zdrowa przekąska, zastrzyk energii czy szybka regeneracja sprawdzają się ,,zdrowe batony’’ np. Be Harmony – więcej na www.beharmony.pl
Kolejną istotną czynnością przyspieszającą regenerację u biegaczy jest rozciąganie, czyli przywrócenie naturalnej długości skróconym w trakcie wysiłku biegu. Warto wykonywać stretching dynamiczno-statyczny z elementami jogi.
Istotna uwaga: nie pulsujemy, pozwalamy ciału na rozluźnienie, zachowujemy wewnętrzny spokój, nie spieszymy się …….
Odnowa biologiczna to obowiązkowy element dla biegacza, który chce długo cieszyć się zdrowym bieganiem. Powinniśmy co najmniej jeden dzień w tygodniu poświęcić na SPA dla naszego ciała. Może to być basen, jacuzzi, masaż, kąpiele solankowe
Warto zaopatrzyć się w piłeczki tenisowe, rollery itp. gadżety przydatne w automasażu. Na rynku dostępne są różne nowinki technologiczne.
Godnym uwagi są urządzenia Compex – stymulatory z technologią MI – Muscle Intelligence, która gwarantuje optymalizację efektów treningowych, skanuje mięśnie i automatycznie dostosowuje parametry stymulatora do Twojej fizjologii. Programy typu antystress masagge, heavy legs, pain tens czy chronic pain przyczyniają się do lepszej regeneracji, poprawiają usuwanie kwasu mlekowego czy łagodzą ból. Więcej na www.fitcast.pl
Korzystnie na zmęczone mięśnie wpływa krioterapia. Po ciężkim treningu warto zanurzyć nogi w wodzie z lodem lub zastosować masaż kostkami lodu.
Warto też od czasu do czasu zafundować sobie seans w saunie, celem rozluźnienia mięśni i usunięcia zbędnych metabolitów.
Do bardziej zaawansowanych, ale też szybkich i skutecznych metod przyspieszających odnowę uszkodzonych tkanek zalicza się hiperbarię tlenową – czyli zabieg polegający na podawaniu tlenu 100% pod wysokim ciśnieniem (1,3 -1,5 ATA). Dzięki temu nasze komórki są bardziej dotlenione, 8-krotnie wzrasta ilość komórek macierzystych, następuje przyspieszenie redukcji kwasu mlekowego z mięśni. Pozwala to zwiększyć wydolność organizmu o 10% (wynik potwierdzony przez badania naukowe).
Osobiście korzystam z zabiegów w komorze hiperbarycznej w ,,Centrum Hiperbarycznym’’ w Poznaniu. Każdy seans pozwala mi na relaks, odpoczynek a jednocześnie zauważam o wiele lepszą regenerację potreningową, mam więcej energii, znika bolesność mięśni po wysiłku, po prostu czuję się zdrowiej!!!!! Więcej na www.centrum-hiperbaryczne.pl
Ostatnim, chyba ,,najtańszym’’ sposobem regeneracji jest SEN. Odpoczywa wtedy umysł i ciało. Nic nie zaburza procesów naprawczych. Warto zadbać o odpowiednią jego dawkę (indywidualna sprawa) i pamiętajmy:
,, Na zapas się nie wyśpimy!!!!!’’.
Jak widać istnieje wiele możliwości odnowy naszego organizmu i przygotowania ,,naszej biegowej maszyny’’ do kolejnego biegu.
Co zrobić??????
To proste: sukcesywnie wdrażać przedstawione przeze mnie sposoby w życie, a radość z biegania i życióweczki już na Ciebie czekają!!!!!!
Chcesz więcej zapraszam na indywidualne konsultacje i zajęcia grupowe!!!!
Świetny wpis, dziękuję! 🙂 Dopiero rozpoczynam swoją przygode ze sportem i akurat każda porada dotycząca rozluźniania mięśni jest na wagę złota 🙂 :). Mam tylko pytanie do tej krioterapii – czy wystarczy ją robić tylko w domu? Zazwyczaj po bieganiu chodze na zabiegi do Kręg Clinic na kręgosłup. Zauważylam że mają krioterapie w ofercie – spróbować u nich, czy domowe okłady wystarczą?
Witaj!!!!
Co do zabiegów krioterapii w kriokomorze warto zafundować sobie serię zabiegów po sezonie biegowym w trakcie roztrenowania. Pozdrawiam
Świetnie, dziękuję za informację! 🙂