696 977 400 agnieszka.janas@wp.pl

Ruch-kolagen – zdrowie

Kolagen dlaczego tak ważny dla układu ruchu

Szczerze przyznaje, że zaniedbałam ten temat. Prawda jest też taka, że jak zaczynałam biegać ok 20 lat temu mało zwracało się uwagę na dobre odżywianie i suplementacje. Tylko węgle i bcaa, żeby nie tracić mięśni…

Na studiach Fizjoterapii ten temat też był traktowany po macoszemu…

Dopiero własna edukacja i poszukiwania rozwiązań dla moich wielu kontuzji poszerzyły moją świadomość. W tym artykule chce i Ciebie uświadomić jak ważny jest kolagen w aspekcie funkcjonowania naszego ciała. Wszystko z punktu widzenia Fizjoterapeutki i biegaczki ze sporym bagażem doświadczeń.

Kolagen to bardzo odporne na rozciąganie białko tkanki łącznej które stanowi 30% całkowitej masy ludzkiego białka. Występuje w skórze stawach, ścięgna h, więzadłach, nerkach, wątrobie i przewodzie pokarmowym. Jego rola to przede wszystkim: elastyczność i wytrzymałosc skóry, wytrzymałosc ścięgien na zerwania, odporność kości na złamania, wytrzymałosc chrząstek, redukcja obrzęków i wiele innych.

O braku kolagenu świadczą m.in. zmarszczki, rozstępy, cellulit, skabd włosy i paznokcie, słaby wzrok, częste kontuzje ścięgien i Stawów, słabość kości.

Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu w ciele.

W pożywieniu kolagen występuje w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego {chrzastki, kości, ścięgna}. To kolagen wołowy, z kurczaka, z jaj oraz najbardziej przyswajalny czyli rybi {biologicznie aktywny o strukturze identycznej do ludzkiego – potrójna elisa}

Warto zatem zadbać, by na naszym stole znalazły się takie potrawy jsj galaretki wołowe, cielęce, z kurzych łapek ryby w galarecie, sproszkowane chrzastki, golonki, podroby żelatyna. Polecam też zupę kolagenową, której podstawę stanowi bulion wołowy czy drobiowy ótakie ma marka GoodJo

Jeśli uwielbiasz słodki smak polecam galaretki bez cukru. Osobiście odkryłam pyszne żelki bez cukru z BartFan. To ważne, bo cukier rafinowany zmniejsza wchłanianie kolagenu.

Warto też wiedzieć, że aby kolagen był przyswajalny powinien być w formie peptydowej.

Sam kolagen składa się z trzech długich aminokwasów o kształcie helisy, które w postaci doustnej podane jest trudne do strawienia. Rozbicie długiego łańcucha w procesie hydrolizy na krótkie łańcuchy aminokwasów pozwala na biodostępność kolagenu. Peptydy kolagenu szybciej wnikają do krwioobiegu i mogą przeniknąć przez ścianę jelita.

Osobiście polecam Ci Kolagen marki BiovicPharm . Zawiera czyste peptydy kolagenu morskiego. To najwyższej jakości hydrolizat kolagenowy ekstrahowany ze skór rybich. Stworzony przez francuska markę Weishardt, która istnieje na rynku ponad 180 lat.

Cząsteczki kolagenu Naticol mają średnią masę cząsteczkową 4000 daltonów, co jest mniejsza wartością niż granicą przenikalności jelita. Dzięki temu jest on dobrze przyswajalny.

Kolagen jest niezwykle istotny dla sportowców zarówno amatorów jak i wyczynowców. Peptydy zawarte w Naticol stymulują metabolizm komórek chrzestnych i kostnych, wzmagają ich rozrost i tworzenie się nowych komórek, które regenerują tkanki stawowe.

Osobiście trochę zaniedbałam {żeby nie napisać, że zapomniałam o tym całkowicie, a raczej nie posiadałam takiej wiedzy jak teraz} sprawę, stąd między innym kontuzje ścięgien i złamania kości.

Polecam stosować kolagen jako profilaktykę.

Na swoim przykładzie mogę śmiało powiedzieć, że kolagen skraca czas gojenia ścięgien, pozytywnie wpływa na zrost kostny. Dodatkowo zaobserwowałam lepszą pracę układu ruchu oraz dynamikę.

Poprzez działanie na więzadła kolagen w połączeniu z treningiem stabilizacji wpływa na siłę oraz neuroprzekaźnictwo. Dzięki temu Twoje mięśnie,, włączają ‘’ się w idealnym momencie, co pozwala osiągać lepsze rezultaty i minimalizować ryzyko przeciążeń.

Kolagen firmy BiovicPharm kupisz na www.biovicpharm.pl kod rabatowy AGARUN5

P. S Na syntezę kolagenu ogromne znaczenie ma Wit C. Osobiście stosuje naturalną 100% dzikiej róży, którą również możesz nabyć z kodem AGARUN5 na www.biovicpharm.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.