696 977 400 agnieszka.janas@wp.pl

Moje halluksy cz1

 

HISTORIA MOICH HALLUKSÓW 

 

Dlaczego doprowadziłam do zaawansowanego stadium halluksów ?- to pytanie zostało mi zadane w momencie opublikowania decyzji o operacji na Social Media.

Prawda jest taka , że do dziś nie ma jednoznacznej przyczyny halluksów, operacja to ostateczność. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się bardziej skuteczne metody fizjoterapeutyczne. Patrząc holistycznie na układ ruchu dużo łatwiej uzyskać trwały efekt terapii. Samo bierne odciąganie dużego palucha, cwiczenia ,,krótkiej stopy’’, separatory to za mało. Niestety w stadium zaawansowanym nawet spojrzenie globalne jest niewystarczające, a jedyną metodą jest zabieg operacyjny.

Próbowałam wszystkiego, a wczesniej lekarze mówili,że nie podejmą się operacji , bo jestem wyczynowcem. Specjaliści od halluksów mówili, że zapraszają jak znudzi mi się bieganie.

Sęk w tym, że bieganie to całe moje zycie i nigdy mi się nie znudzi.

Paluch koślawy to nie tylko problem estetyczny – to zaburzenie osi kończyny, które wpływa na cały uklad ruchu. U mnie doszło do zerwań sciegien piszczelowych tylnych, zaczęły pojawiać się złamania zmęczeniowe w dziwnych miejscach. 

Czasu nie cofnę , ale niech moja historia będzie dla Ciebie inspiracją , by dbać o Siebie i swoje stopy. Prewencja to podstawa.

Los jest jednak dla mnie przychylny. Jestem wdzięczna, bo natrafiłam w końcu na odpowiednie osoby w odpowiednim momencie. 

Taką osobą jest z pewnością dr Damian Zaborowski i Odmładzanie Stawów. Nie namawiał na operację, ale uswiadamiał o konsekwencjach. Zresztą Ja sama w pewnym momencie wyczerpałam limit rozwiązań. Robienie dziur w butach, niemiłosierny ból każdego dnia i ciągłe przeciązenia na skutek złej biomechaniki zaczynały mnie po prostu przerastać . Zresztą jako fizjoterapeuta specjalizujący się terapią ruchem wiedziałam,że pierwszy promień to podstawa w lokomocji. Bez pierwszego palucha nie mam z czego się wybić i kompensuję to strukturami nie przystosowanymi do tej roli.

Wiedziałam , że ta operacja to duże ryzyko, a rehabilitacja długa, ale to była dla mnie jedyna szansa na powrót do sprawności. Czułam , że w takim stanie niszczę wszystko pozostałe i to błędne koło. 

Ta sytuacja mocno odbiła się to na mojej psychice. Chciałam być silna, ale trwało to do czasu. Dodatkowo pandemia, utrata pracy w Fitness Club spowodowały, że zdecydowałam, że wraz z podjęciem decyzji o operacji czas na zmiany. Oczywiście bieganie pozostanie , niezależnie do jakiego poziomu dojdę, ale będę walczyć o moją miłość do końca. Nie miałam nic do stracenia, a mogę odzyskać swój #powrocicnaszczyt 💪

Operacja odbyła się 28 kwietnia w Centrum Damiana.. Trwała ponad trzy godziny, więc doktor Zaborowski włozył w to duzo pracy, serca i zaangażowania. ,,To była trudna operacja’’ – oznajmił tuż po ……Pojawiły się odwapnienia , podwichnięty drugi palec, trzeba było dać implanty, wzmocnić płytką lewy paluch. Generalnie bólowo było znośnie nawet, gdy puściło znieczulenie, ale pooperacyjny ból głowy stał się wysłaniem. Dostałam wszelkie możliwe tabsy,kroplówki przeciwbólowe . Dopiero następnego dnia wszystko minęło i zostałam wypisana do domu. Odebrała mnie z Warszawy moja podopieczna i wróciłam do Poznania. Przeciwbólowe brałam tylko dwa dni, do tego przeciwzakrzepowe. Od razu włączyłam magnetoterapię 3D z  programem Stany Pooperacyjne. Do tego suple na zrost kostny i regenerację tkanek. Mój sprawdzony zestaw to colostrum , mumio, kolagen z wit.C .

Nogi wysoko , by niwelować obrzęki. Przemieszczałam się po domu tylko, ale już następnego dnia zaczęłam poranne gimnastyki bez obciązania stóp. Trochę emerycka ta gimnastyka, ale dawała mi pozytywne emocje . Jak tylko poczułam się lepiej jezdziłam na tlenoterapię . Seanse w normobarii na ul. Kołobrzeskiej 2 w Poznaniu poprzez stymulację do wytwarzania komórek macierzystych w ciele wpłynęły na przyspieszenie gojenia rany i szybszy zrost kości.

Pod koniec tego artykułu znajdziesz moje rekomendacje przed i poperacyjne oraz profilaktyczne.

Wracając do mnie …..Oprócz własnych działań korzystałam z  terapii osteopatycznej u mgr Karola Tereszczyńskiego. Po 3 tygodniach (po wykonaniu rtg ) doktor wyraził zgodę na zmianę buta pooperacyjnego na normalny.

Chciałam  być niezależna i zacząć jakąś pracę zarobkową. Pojechałam do Kołobrzegu, gdzie ponad 7 godzin siedziałam na krzesełku  na basenie i prowadziłam gimnastykę.Wysoka temperatura i wilgotność oraz nogi w dole spowodowały powrót obrzęku, wylewy podskórne. Nie miałam wątpliwosci i wróciłam do domu. Zdrowie najważniejsze i nie po tyle przeszłam , by teraz to zepsuć.

Kolejna próba zarobienia na własny byt tym razem w Warszawie. Czekało mnie nowe wyzwanie – praca manualna z pacjentami w Centrum Medyczne,, Heltmed”. Pracowałam od poniedziałku do piątku w godz. 16.30-21.30. Była to dla mnie opcja idealna, bo z rana mogłam zrobić treningi i odbywać własną rehabilitację. Mimo ciężkiego pierwszego dnia, potem już było tylko lepiej. Zdobyłam zaufanie pacjentów i w sumie ku mojemu zdziwieniu {dawno nie pracowałam manualnie} moje działania okazywały się nadzwyczaj skuteczne.,, Gdzie Pani była jak Pani nie bylo” czy,, Nasza Calineczka pomoże’’ – zapamiętam te słowa na długo. Niestety nie dogadałam się z szefostwem, a cotygodniowe wyjazdy do Poznania, opłacanie pokojów w dwóch miastach totalnie mijało się z celem.

W międzyczasie jeździłam do Pana Tomka Gawrona i stosowałam innowacyjną metodę przyspieszonej rehabilitacji ARPwave. Dzięki temu mogłam pozbyć się drugiego buta pooperacyjnego i założyć dwa adidasy. Zaczęłam wspinać się na palce… 

Dołożyłam do tego sesje z komorze hiperbarycznej,, Oxima”. Działanie hiperbarii doskonale znam z wcześniejszych kontuzji, stąd wiedziałam, że pomaga. Lepszy sen, więcej energii zauważa się już po pierwszym zabiegu.

Odkryłam też fajne rozwiązanie do ćwiczeń stóp. HalluxSTOP nie tylko biernie koryguje paluch koślawy, ale wzmacnia mięśnie osłabione, rozluźnia przykurczone. Działa pozytywnie na łuk poprzeczny i i podłużny stopy. Jak dla mnie mega sprawa opracowana przez dwóch wybitnych naukowców. W planach mam zamiar nagrać filmiki pokazujące zestaw naprawczy i profilaktyczny dla osób z Hallux Valgus {i nie tylko} Powiem Wam, że teraz mam manię patrzenia na stopy innych 😉

Takie nowe,, zboczenie zawodowe”…

Wracając do mnie……

Mimo, że korzystałam z najlepszych metod przyspieszenia regeneracji coś obrzęk na lewej stopie nie chciał schodzić, a paraliżujący ból w nocy skutecznie gasił mój zapał.

Odwiedziłam doktora Zaborowskiego i okazało się, że śrubka wychodzi poza kość {potwierdzone też rtg} Decyzja: Trzeba usunąć śrubę.  Dodatkowo drenaż limfatyczny.

Moje zdecydowane działania sprawiły, że już kolejnego dnia miałam urządzenie z @movo_training – masaż uciskowy, czy jak kto woli tzw.,, kaftany” Prawa noga bardzo pozytywnie reagowała na terapię i zmniejszała swoją objętość. Lewa nadal oporna, co utwierdzało mnie w przekonaniu, że obrzęk lewej stopy to nie tyle zastój limfy, co reakcja obronna organizmu na ciało obce w ciele.

Z rana było spoko, nawet i truchtać by się troszkę dało. Ukojeniem był Aquarunning, który schładzał skutecznie stópki. Najgorzej wieczorem i w nocy. Pojawiały się przeszywające,, prądy ‘’ wzdłuż blizny i pod paznokciem. Szczerze takiego bólu nikomu nie życzę. Nie było dnia bez płaczu…..

Nic teraz czekam  na termin wyjęcia tego dziadostwa. Mam nadzieję, że tak jak doktor stwierdził będzie to tylko zabieg kosmetyczny, bo moja cierpliwość się kończy.

Jedno wiem, jak przejdę przez to zwycięsko żadne zawody nie będą już dla mnie wyzwaniem. To będzie czysta przyjemność.

C. D. N

www.complevita.pl kod rabatowy HalluxSTOP2021

www.movo.training kod rabatowy Agarun2021

www.himalajskiemumio.pl kod rabatowy Agarun 

www.biovicpharm.pl kod rabatowy AGARUN5 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.