696 977 400 agnieszka.janas@wp.pl

Kawa dla biegaczy

Kawa naturalne paliwo dla biegacza.

Mój dzień rozpoczynam od kawy. Może to przyzwyczajenie, ale bez małej czarnej lub puszystej latte jakoś mi gorzej na treningu. Zwykle wystarcza mi rano kubek kawy z mlekiem plus np. miód, mały batonik owsiany czy płatki. Najpierw była kawa Inka, potem rozpuszczalna, ale wraz ze wzrostem świadomości poznałam walory kawy naturalnej. Obecnie jestem na etapie, że potrafię rozróżnić kawę wysokogatunkową od zwykłej ,,lury’’.

Jako, że jestem osobą, która szuka dowodów działania czegokolwiek, tak samo było w przypadku działania kawy.

Na początek sięgnijmy do źródeł.

Wszystko zaczęło się już w XI w. w Etiopii. Gdzie spożywano ziarno kawowca z masłem i solą. Dopiero dzięki Beduinom poznano sposób prażenia i palenia kawy. Pobudzający napój początkowo wzbudzał wątpliwości, ale z czasem rozpowszechniania się na kolejne kontynenty kawa zyskiwały kolejnych fanów.

Zaufanie świata zdobyła za sprawą Portugalczyków, a historia kawy z Brazylii zapoczątkowała erę napoju dla wszystkich.

Obecnie produkcja kawy to drugi po biznesie naftowym rozwijająca się branża.

Co sprawia, że kawa jest tak popularna, szczególnie w świecie sportu.

Najpierw kwestie czysto zdrowotne.

1. Zmniejsza ryzyko marskości wątroby

2. Poprawia metabolizm

3.Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

4/ Poprawia krążenie

5. Zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych

6. Ogranicza rozwój próchnicy

7. Poprawia perystaltykę jelit

Na uwagę zasługuje fakt, że Instytut Żywności i Żywienia wprowadził filiżankę kawy do graficznej piramidy zaleceń żywienia, co oznacza,że warto pić kawę i popularyzować jej rolę w diecie.

Obok kofeiny, która pobudza warto zwrócić na kwas chloregenowy (CGA), który jest naturalnym przeciwutleniaczem występującym m.in. w yerba mate, zielonych liściach, ziarnach kakaowca, głogu czy czarnej jagodzie. CGA osłabia stres antyoksydacyjny co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi poprzez poprawę funkcji śródbłonka i biodostępności tlenku azotu w naczyniach tętniczych,

Okej, wszystko super, ale jak to ma się do sportu.

Po pierwsze metabolizm osób pijących kawę przed treningiem pozwala spalić nawet 15% więcej kalorii w porównaniu do tych ludzi, którzy przed treningiem nie przyjmowali kofeiny. Kofeina wiąże się z receptorami adenozynowymi w mózgu. Adenozyna to neuroprzekaźnik , który powoduje uczucie spowolnienia i ospałości po posiłku.

Po drugie, w świetle stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego stosowanie tej substancji w dawce 3-6 mg/kg masy ciała, na godzinę przed wysiłkiem pozytywnie wpływa na wytrzymałość.

Dr Mark Tarnopolsky z Uniwersytetu w Kanadzie dowodzi, że kofeina zwiększa wydolność mięśni nawet o 25%, ponieważ uwalnia wapń zmagazynowany w mięśniach.

Warto tu nadmienić, że w przypadku zaburzeń hormonalnych, osteoporozy warto uzupełnić minerały po każdej filiżance kawy. Osobiście sama po perypetiach związanych ze złamaniami zmęczeniowymi kości dbam o gospodarkę wapniowo-fosforową i podaż wi d3 i k2.

Jakie są moje odczucia i efekty picia kawy?

Czy rodzaj kawy wpływa u mnie na pobudzenie i efekt na treningu?

U mnie kawa to podstawa każdego dnia. Bez kawy dla biegaczy z mleczną pianką zwykle trening ,,idzie’’ mi trudniej. Nawet będąc w Iten , gdzie popularna ,,kahawa’’ to była ,,lura’jak dla mnie przez kilka dni musiałam przetrwać, aż nie znalazłam naturalnej kawy.

No i rzeczywiście rodzaj kawy ma znaczenie w aspekcie pobudzenia i wydolności .

Arabica jest łagodna, daje wyśmienity smak, ale to robusta ma daje kopa. Zastosowanie odpowiednich proporcji tych kaw pozwala zachować wszystko co najlepsze dla i efektu poprawy wydolności. Tak wspólnie z Sports Coffee opracowaliśmy kawę dla biegaczy.

Jak smakuje i jak działa???

Jeśli znasz tylko smak Arabica pewnie będziesz potrzebował czasu, by przekonać się do nieco cierpkiego smaku. Plus jest taki, że zamiast pięciu filiżanek wystarczą dwie, by zachować energię na cały dzień.

Kawę dla biegaczy kupisz na https://www.sportscoffee.eu/produkty/kawa-dla-biegaczy-by-sports-coffee,7.html

Smacznego i energetycznego !!! Na mnie działa!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.