696 977 400 agnieszka.janas@wp.pl

Asics Metaride – moje doświadczenia

Biegam  od roku 2007,ale wciąż się uczę. Jako mgr Fizjoterapii, terapeuta ruchem zdaję Sobie sprawę, że tylko buty wspomagające naturalny ruch pozwalają dłuzej cieszyć się ruchem bez kontuzji.Na własnej skórze oraz badaniach na zawodnikach wnioskuję , ze najlepiej na przewodnictwo neuromięśniowe działa ruch na boso lub w obuwiu zero drop (spadek pięta-palce). 

Z drugiej strony środowisko, w którym żyjemy nie jest naturalne, więc potrzebujemy amortyzacji i wsparcia w trakcie wzmożonego treningu na asfalcie, kostce brukowej czy ścieżce betonowej. 

Połączenie obu powyższych koncepcji doprowadziło mnie do innowacyjnego modelu z Asics Metaride. 

Z tą marką mam wspaniałe wspomnienia, takie jak choćby rekord życiowy w maratonie 2:37:33 czy wicemistrzostwo Polski na dystansie 42,2 km. Biegałam wtedy w Asics Tarther . 

Wracając do METARIDE. Przemawiał mnie fakt zerowego dropu i spora amortyzacja, a zaciekawił łodeczkowaty kształt podeszwy. Technologia Glide sole ma ułatwiać płynne przetaczanie stopy. 

Zamówione buty przyszły do mnie dokładnie wtedy, gdy wróciłam do domu….po reoperacji ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Czy było mi przykro z tego powodu?? Wręcz przeciwnie – odebrałam to jako znak, że bieganie poczeka i zaprasza mnie do Siebie. Miałam je dopiero założyć na pierwszy bieg, ale los chciał, że gdy odstawiłam kule miałam problem z propulsją operowanej stopy. ,,Metaride, dzięki łódeczkowatej podeszwie mogą wesprzeć moją stopę’’- pomyślałam. To był strzał w ,,10’’. Staw skokowy przestał boleć , a Ja mogłam kontynuować moje długie spacery rehabilitacyjne. Bezszwowa cholewka nie uwierała blizny, a sztywny zapiętek stabilizował pięte. 

W końcu nastał ten dzień!!! Pierwsze 2km szczęścia w Asics Metaride. Z racji, że biegam ze śródstopia buty mocno pchały mnie do przodu. Niby super, ale myślę, że pewnie będą bardziej przydatne dla osób biegających z pięty. Po prostu kształt podeszwy będzie pomagał płynnie przechodzić z pięty na palce, bez szkody dla stawów. Dla mnie cenne było wsparcie w propulsji mojej operowanej stopy.  

Co istotne to fakt, że w ogóle nie czuć, że biega się w butach z zerowym dropem. Jeśli masz bóle kręgosłupa, przepukliny tymbardziej powinieneś rozważyć zakup butów z zerowym spadkiem pięta-palce. Pozwala to zachować prawidłowy impuls neuro-mięśniowy. Przy okazji jeśli chcesz sprawdzić , czy dany but Tobie służy zapraszam do kontaktu. Proste testy, a wskazówka bezcenna. 

Wracając do Metaride- buty z dużą amortyzacją, które zachęcają do długich dystansów. Sztywna podeszwa, mimo dość sporej wagi buta, czyni je dynamicznymi.  

Niestety z racji moich halluksów i szerokich stóp ten model jest zbyt wąski w przodzie na longruny. Przy dłuższym użytkowaniu noga puchnie, a wtedy wąski czubek mnie po prostu uwierał. Dla osób o wąskiej stopie Asics będzie świetnie trzymał stopę . Zostawię je na krótsze biegi i wtedy będzie git. 

Reasumując – Asics  Metaride to doskonały but do poprawy biomechaniki biegu. Zerowy drop chroni kręgosłup, a łódeczkowata podeszwa pomaga prawidłowo przetaczać stopę. Poza małymi uwagami warto przyjrzeć się temu modelowi. Na początku będzie na pewno dziwnie – tego jestem pewna !!!! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.